Foto av: Tine Heien Bjonge.

Lene Aamodt – Årets spiller 2020

Drammensjenta og A-landslagsspilleren Lene Aamodt (35 A) ble av dameklubbene kåret til Årets spiller 2019/20. Lene vant også avstemningen Årets spiller sesongen 2013/14.

Foto av: Magnus Lindaas
Lene Aamodt i drakta til Drammen Bandy.

Lene Amodt vokste opp i en idrettsfamilie på Gulskogen i Drammen, hvor faren Arild alltid var med enten som trener, hjelpetrener, sliper eller sjåfør. Lene spilte både bandy og fotball i Strømsgodset fra hun var ganske liten. Lene fulgte 96-gjengen til Strømsgodset i bandy til og med småguttklassen sammen med sin tvillingbror, før hun gikk over til Drammen Bandy i 15-års alderen. Der spilte hun sammen med gutta i tillegg til damelaget som Drammen Bandy hadde etablert sammen med Nordre Sande IL. Før dette hadde hun rukket å få med seg flere kretslagsturneringer og debuterte på jentelandslaget (U17) under Nordisk i Nora i Sverige 2010 bare 14 år gammel. Unge Lene Aamodt kom med i troppen til A-landslaget under VM i Irkutsk i 2012.        En stor sportslig opplevelse og inspirasjon for en 16-åring og kommende storspiller. En merkelig opplevelse også,-  og da særlig med tanke på jordskjelvet som fikk hotellet, spesielt oppe i sjette etasje, til å svaie mer enn ønskelig. Episenteret lå 250 km fra Irkutsk. Norske VG, 5377 km i luftlinje lengre vest, omtalte i sin notis dagen derpå mer enn behagelige høye tall på Richters skala.

Lene Aamodt gikk tre år på Toppidrett bandy på videregående i Drammen. Etter avsluttet bandygymnas flyttet drammensjenta til Sverige og Västerås. Der spilte hun to sesonger i VSK (2015/16 og 2016/17), hvorav siste sesongen resulterte i SM-finale.

De siste årene har Lene Aamodt bodd i Oslo og studerer på OsloMet (red.anm. Oslo Metropolitan University). Oslo-oppholdet har resultert i at hun spiller på herrelaget til Sagene IF i 2. divisjon med nye Voldsløkka kunstis                                                som hjemmebane i tillegg til damelaget til Drammen Bandy.

 

KÅRING AV ÅRETS SPILLER I NORSK DAMEBANDY.

Bandyseksjonen innførte sesongen 2006/07 kåring av årets spiller i norsk damebandy.

Det er dameklubbene selv som nominerer kandidater. Prisen fra utstyrsleverandøren

LETA AS, en gullkølle på sokkel, blir delt ut på NM-finalen for damer.

 

Tidligere prisvinnere:

2006/07, 2007/08 og 2008/09: Helle Lillejord, Nordre Sande IL.

2009/10: Ikke utdelt.

2010/11: Beate Bjølgerud Nygaard, Stabæk IF.

2011/12: Ebba Nordahl, Stabæk IF.

2012/13: Hanne Teigstad, Nordre Sande/Drammen.

2013/14: Lene Aamot, Nordre Sande/Drammen.

2014/15: Sandra Follesø, Høvik IF.

2015/16: Martine Døhlen Holm, Stabæk IF.

2016/17: Ebba Nordahl, Stabæk IF

2017/18: Lene Skrettingland, Stabæk IF

2018/19: Karen Solem Knutsen, NTNUI

2019/20: Lene Aamodt, Drammen Bandy

 

Kriteriene er som følger:

–          Kåringen omfatter kun spillere, norske som utenlandske, i den norske dameserien 19/20.

–          Hver dameklubb kan nominere 3 spillere som gis henholdsvis 5-, 3- og 1 poeng.

–          Det er ikke tillatt å nominere spillere fra egen klubb.

–          Ved poenglikhet avgjøres ved den som har fått flest 5 poenger etc.

–          Poengsettingen skal være på bakgrunn av prestasjoner gjennom sesongens seriespill.