STREAMING AV KAMPER

Foto av: Tor Audun Sørensen, NBF

Å sende kamper direkte på ulike plattformer har i løpet av de siste årene blitt mer og mer aktuelt. Kanskje særlig under pandemien var det mange som kjente på et behov for å få tilgang til seriekamper «i sin egen stue» all den tid det var stengt for å fysisk dra til hallen for å bivåne kampen fysisk. Norges Bandyforbund har som eier av offisielle kamper noen punkter klubber som ønsker å «livestreame» kamper må oppfylle. Deling av slikt innhold er også styrt av lover utenfor idrettsverdenen. Videre finnes det også betydelige prinsipielle spørsmål tilknyttet streaming av kamper. For hvem er streamingen egentlig for? Og hvilke mulige konsekvenser kan det medføre? Forhåpentligvis kan man finne svar på det man lurer på her.

Hva sier Norges lover?

Det er først og fremst personopplysningsloven og åndsverksloven som er aktuelle. Hovedregelen er at det alltid skal innhentes samtykke fra alle som lett kan identifiseres på bildene før de publiseres. Man kan altså ikke uten videre dele innhold av noen uten at det er gitt et aktivt samtykke. Det er viktig å ha respekt for barn, unge og voksnes integritet og rett til personvern. Noen kan ha særlige grunner for at de ikke ønsker å bli tatt bilde av. I enkelte tilfeller kan bildedeling få uheldige konsekvenser dersom medlemmet for eksempel bor på hemmelig adresse. Det er en god skikk å alltid spørre om lov før bildet tas. Uønsket publisering og deling kan føre til erstatningsansvar og straffeansvar, ifølge personopplysningsloven og åndsverksloven. Respekten for at personer ønsker å utøve idrettsaktivitet uten at det publiseres på skjermer i de tusen hjem, må alltid være et argument som det utvises respekt for.

Hvordan håndterer Norges Bandyforbund dette?

Utgangspunktet er at Norges Bandyforbundet (NBF) har medierettighetene til alle obligatoriske kamper som arrangeres av forbund, region eller krets. NBF har nå inngått avtale med med at MyGame har disse rettighetene. NIFs lov § 14-3 spesifiserer medierettighetene slik; «Med medierettigheter forstås rett til å oppta, overføre eller videreformidle lyd, bilde, tekst og liknende fra et idrettsarrangement via tv, radio, internett eller på annen måte». At en klubb/enkeltpersoner etc. tar opp uten å videreformidle er også omfattet. Det godtas ikke at slikt innhold deles på sosiale medier som Facebook etc. Det er nå kun MyGame som kan sende levende bilder fra våre kamper.

Gjeldende bestemmelser: 
§ 14-3 (2) Særforbundet innehar medierettighetene knyttet til de arrangementer særforbundet har eiendomsretten til, jf. § 14-2 (2). Avtaler om medierettighetene skal inngås av det enkelte særforbunds styre.

§ 14-2 (2) Særforbund har eiendomsretten til de særidrettsarrangementer det selv arrangerer og til særidrettsarrangementer som er en del av et arrangementssystem regulert av særforbundets regelverk.

Vi gjør oppmerksom på at treningskamper er klubbenes eiendom og faller utenfor bestemmelsen og reguleringen av medierettigheter. Det samme gjelder turneringer arrangert av den enkelte klubb, som ikke er på oppdrag fra forbund eller krets/region opprettet av forbundet. Samtidig så er jo også slik aktivitet naturlig nok også omfattet av de samme krav til personvern og samtykke som lovverket stiller.

Bakgrunnsteppe

I etterkant av pandemien vokste det frem en diskusjon i samfunnet generelt omkring livestreaming av aktivitet. Restriksjoner som reduserte muligheten for publikum i idrettshallene avdekket et ønske om å få med seg idrettsaktiviteten gjennom skjermen i stua. Dette utløste en diskusjon omkring fordeler og ulemper, og idrettens avtale med Tv2 og MyGame ble raskt en realitet. En rekke særforbund kastet seg ukritisk på og inngikk avtale med selskapene omkring livestreaming og lagring av det meste av sin kampaktivitet. Etterhvert som ordningen ble rullet ut og kameraene montert kom det frem at idretten trolig hadde gått for raskt frem. Høsten 2022 avdekket en rekke forhold tilknyttet ordningen som idretten og tjenestetilbyderen tydelig ikke hadde viet nok oppmerksomhet. Det hele kulminerte i januar 2023 hvor all streaming av kampaktivitet for personer under 18 år ble satt på pause.

Norges Idrettsforbund satte ned sine egne utvalg som skulle vurdere veien videre, men Datatilsynet kom idretten i forkjøpet og lanserte i juni 2023 en oppdatert veileder for livetreaming/filming av idrettsarrangement. Den fastslår at streaming av idrettsaktivitet for innebandy for personer 18 år ikke er mulig. Det eneste unntaket kan være enkelte kamper i en større nasjonal sammengheng. Slike kamper arrangeres dog ikke på regionalt nivå.

Midt-Norge Bandyregion har gjennom hele prosessen være skeptisk til MyGame og hatt en særdeles restriktiv holdning til hele prosessen. Der hvor andre har presset på for å igangsette streaming har vi holdt tilbake. Vi åpnet aldri for streaming av barn og unge, og har også midlertidig blokkert muligheten på seniornivå. Informasjonen og kvaliteten på foreliggende løsning oppfatter vi rett og slett er for dårlig. Ettertiden har vist av vår regions restriktive holdning var en korrekt tilnærming til en tematikk idretten i alt for stor grad ukritisk hoppet på, og nåværende avtale mellom idrettene og MyGame endte også på at kamper på aldersbestemt nivå ikke skal strømmes. At man som mosjonsutøver (som de fleste voksne innebandyspillere faktisk er) må ta et aktivt valg om at man ikke ønsker å bli «allmannseie på TV» er fremdeles et prinsipp vi er kritiske til, og vi har liten tro på at avtalen på MyGame vil ha noen som helst positiv påvirkning på idrettens utbredelse. Snarere har vel ettertiden vist at nåværende løsning fremdeles har svakheter som kan medføre at idrettsaktiviteten til barn langt under 18 år kan bli strømmet.

Diskusjonen om MyGame sitt inntog i barneidretten

Høsten 2022 ble det for alvor kjent at selskapet MyGame – i samarbeid med Tv2 – hadde inngått en avtale med norsk idrett om livestreaming av kampaktiviteten helt ned i 15 årsalder. I tillegg kunne personer ned til 13 år også filmes dersom de deltar i kamper i 15årsklassen og eldre. Alle kan reservere seg mot å bli filmet gjennom å gå inn på sin profil i MinIdrett. Inntil man har gjort dette vil MyGame ta utgangspunkt i at man har samtykket til å bli filmet. Gjennom høsten kom det stadig saker som avdekket av idretten nok ikke hadde vurdert alle sider av denne saken godt nok. For hva er egentlig formålet bak dette? Vil flere eller færre ønske å være en del av den organiserte idretten som følge av dette? Og er personvernet godt nok ivaretatt? Spørsmålene var/er mange, og svarene virker foreløpig ikke betryggende. Her har vi samlet opp noen av sakene omkring temaet fra høsten 2022.

13. mai 2022; Splid om filming av ungdomsidrett – bekymringsfullt

7. oktober 2022: Idrettsglede for stadig færre

5. desember 2022; Tror ikke foreldre er klar over hva som er i ferd med å skje (Bak betalingsmur)

8. desember 2022: Dette kameraet skulle filme barn. Nå sier Oslo kommune nei. (Bak betalingsmur)

12. desember 2022; Disse kameraene skaper splid: – økt fare for mobbing

14. desember 2022; Beskytt barna mot å bli kringkastet på internett

16. desember 2022; Det er ikke gjort en vurdering av barnas beste

16. desember 2022; Måtte fjerne video av 12-åring som sloss

16. desember 2022; Hvem har ansvaret for innholdet?

17. desember 2022; Sårbarheten er ekstrem

19. desember 2022; Visste ikke at de ble filmet på trening; – det er helt uholdbart

20. desember 2022; Oppfordrer til nasjonalt MyGame-opprør: – En skandale

22. desember 2022; Flere idrettskretser skeptiske til MyGame

23. desember 2022; Bjørn reserverte datteren mot MyGame-filming: – du blir «party pooperen»

23. desember 2022; Idrettstopp ut mot MyGame: – Hodeløst å filme barn som ikke vet det

27. desember 2022; 17-ÅRINGEN LEVER I SKJUL: SLUTTER PÅ FOTBALL DERSOM KAMPENE STRØMMES

3. januar 2023: Datatilsynet reagert på MyGame-e-post: – egnet til å villede

5. januar 2023; Storkommuner med MYGame-NEI. Ikke alle ungdommer ønsker å bli filmet

6. januar 2023: Hvordan havnet vi her?

9. januar 2023: Jusprofessor om MyGame: Ulovlig og må stoppes!

7. juni 2023: Datatilsynet setter foten ned

27. juni 2023: Internt brev avslører: Mener NIF-undersøkelse var rigget

Hva betyr alt dette i praksis?
Foto av:

Det altså ikke slik at en enkelt forelder kan filme en kamp via en smarttelefon og overføre på Facebook. Det er snarere både formelle krav man må oppfylle opp mot rettighetshaver, lover man må følge og spørsmål man bør ha en god diskusjon på internt i klubben før man begir seg ut på dette. Har man alt dette klart, og det er en kultur i klubben for at det er fullt ut akseptabelt å motsette seg streaming så har man kommet et stykke på vei. NBF har nylig inngått en avtale med selskapet MyGame og TV2 vedr. sending av innebandykamper. Først og fremst handler dette om eliteaktiviteten, men det er også konkrete planer om å realisere muligheten for at alle innebandykamper i Norge kan vises på en felles plattform. Det er betydelige utfordringer tilknyttet filming av personer under 18 år, og det er en enighet i de største idrettene om og ikke åpne for dette. For sesongen 2024/25 åpnes det derimot for streaming av alle seniorkamper der hvor dette er mulig – og ingen av deltakerne har reservert seg mot dette. Samtidig er det fremdeles slik at det i Midt-Norge er flere kommuner som ikke ønsker kameraer montert i sine haller, og flere organisasjoner har advart mot utviklingen. Fortløpende oppdatert informasjon om Mygame og innebandy finnes her.

En diskusjon omkring temaet…

I podkasten Bobkast hadde man en større diskusjon om temaet under COVID19-restriksjonene. Mange ønsket å se på kamper, men var fratatt muligheten til å være fysisk tilstede. Da ble dette med live-streaming ytterligere aktualisert og samtalen man førte om temaet kan du se her.